Connect with us
Click Now!

Sport

Fortuna Sittard cistiga cu ultima clasata gratie dublei realizate de Vitalie Damascan

vitalie damascan

Vitalie Damascan a reușit sîmbătă 14 Decembrie 2019 o dublă în meciul disputat de echipa sa Fortuna Sittard, împotriva ultimei clasate, RKC Waalwijk.

Meciul nu a fost lipsit de spectacol, oaspeții conducându-i pe cei de la Fortuna Sittard încă din minutul 8, grație golului marcat de mijlocașul Hans Mulder.

Sittard a reușit să restabilească egalitatea cinci minute mai târziu prin Mark Diemers. În minutul 31, Clint Leemans reușește să marcheze în poarta gazdelor, aducându-i iar în avantaj pe cei de la RKC Waalwijk.

În ultimul minut al primei reprize, jucătorul moldovean Vitalie Damascan a reușit să egaleze printr-un șut superb pe centrul porții. Scor la pauză 2-2.

Repriza a doua a fost mai săracă în goluri, Damascan reușind să aducă victoria echipei sale în minutul 58 printr-o finalizare superbă cu capul. Scor final 3 la 2.

Grație victoriei, Fortuna Sittard face 18 puncte și urcă pe locul 14 în prima divizie Olandeză. Locul 1 este ocupat de Ajax, urmat de Alkmaar, ambele echipe avînd câte 41 de puncte.

Echipa lui Damascan va juca marți în cupa Olandei împotriva celor de la Zwolle.